Skip to content

Strata podczas ciąży lub w okresie noworodkowym: zasady opieki z przypadkami klinicznymi i analizami

1 rok ago

639 words

Utrata dziecka, czy to przez poronienie, poród martwego dziecka, czy śmierć po urodzeniu, jest tak ogromną stratą, jak można się było spodziewać. Każdy, kto zajmuje się opieką kobiet w ciąży i ich rodzin, może świadczyć o intensywności tych doświadczeń. Zwłaszcza w przypadku lekarzy programy szkoleniowe zwracają niewystarczającą uwagę na nauczanie spodziewanego przebiegu utraty żałoby i modelowanie umiejętności doradzania rodzinom w żałobie. Ten brak instrukcji i wskazówek pomaga odczuwać dyskomfort, z którym wielu lekarzy doświadcza, gdy ma do czynienia z utratą ciąży, i niewiele ma na myśli, aby rozwiać pojęcie lekarza jako obojętnego technika. Strata podczas ciąży lub w okresie noworodkowym jest mile widzianym dodatkiem do ograniczonej liczby podręczników poświęconych temu tematowi. Zakres tej książki jest szeroki; redaktorzy zdecydowali się rozwiązać problem utraty ciąży pod wieloma względami: utratą na różnych etapach ciąży, medycznymi przyczynami utraty, metodami zapobiegania śmierci płodowej, rolą różnych świadczeniodawców oraz problemami poradnictwa i etyki. Książka zachęca do szerokiej definicji utraty ciąży poprzez uwzględnienie takich informacji, jak poczucie straty odczuwane przez rodziców urodzonych, którzy oddają dzieci do adopcji. Autorzy reprezentują wiele dyscyplin i obejmują dyrektora zakładu pogrzebowego oraz rodziców, którzy doświadczyli utraty ciąży.
W każdym rozdziale po omówieniu tematu następuje jedna lub więcej analiz przypadków napisanych przez profesjonalistów innych niż ci, którzy napisali rozdział. Podsumowania przypadków są często przejmującymi przykładami zagadnień poruszonych w rozdziałach. Bardziej przydatne odnoszą się do ogólnych zagadnień i przekazują porady oparte na doświadczeniu komentatora, a nie omawiają szczegółów zaleceń dotyczących konkretnych przypadków. Niektóre komentarze wydają się zbyt stronnicze w opiniach lub szczególnym zainteresowaniu badawczym komentatora, co pomniejsza ogólnie zrównoważone poglądy przedstawione w rozdziałach.
Redaktorzy wyraźnie stwierdzają, że zamierzają zainteresować szeroką gamę profesjonalistów, w tym lekarzy, pielęgniarek, psychoterapeutów, duchownych i dyrektorów pogrzebowych. Jedną z konsekwencji tego szerokiego podejścia jest to, że nie wszystkie rozdziały będą interesujące dla wszystkich czytelników. Rozdziały poświęcone bardziej technicznym aspektom problemu, takie jak biologiczne aspekty utraty, teratologiczne aspekty utraty i technologiczne podejścia do nadzoru przedporodowego, są dobrze napisane, ale są zbyt szczegółowe dla osób paraprofesyjnych i zapewniają mało nowej perspektywy dla lekarzy. Podobnie, niektóre szczegóły modeli procesów żałoby będą mniej pomocne dla lekarzy niż przegląd i mogą wydawać się upraszczane przez psychoterapeutów. Kilka rozdziałów jest utrudnionych ze względu na niedostatek badań w obszarze zainteresowania. Odnosi się to do rozdziału dotyczącego ciąż u nastolatków, w którym znajduje się szczegółowy opis niepublikowanych badań, oraz rozdziału o żalu rodziców urodzonych o zrzeczeniu się dzieci do adopcji. Jednym aspektem straty okołoporodowej, o którym mowa w kilku rozdziałach, ale który mógł zasłużyć na swój własny rozdział, jest strata doświadczana przez rodziny, gdy ciąża jest skomplikowana z powodu ciężkiej nieprawidłowości płodu, która nie kończy się w chwili zakończenia lub śmierci płodu.
Ogólnie rzecz biorąc, ta książka zawiera wiele informacji i porad od profesjonalistów, którzy są wyraźnie poświęceni poprawie opieki nad rodzinami w kryzysie w związku z utratą ciąży Może zapewnić ramy, w których osoby biorące udział w szkoleniu mogą zacząć rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie i mogą udzielić cennej pomocy osobom, które nie były odpowiednio przeszkolone w tym trudnym aspekcie opieki medycznej. Wdrożenie umiejętności i wiedzy zdobytej w tej książce poprawi jakość opieki zapewnianej pacjentom i satysfakcji naszych pacjentów z naszej opieki.
Emily R. Baker, MD
Dartmouth-Hitchcock Medical Center, Liban, NH 03756

[patrz też: bromazepam, bikalutamid, noni ]
[podobne: zapalenie okostnej objawy, zapalenie przyzębia, zapalenie ucha u dziecka objawy ]

0 thoughts on “Strata podczas ciąży lub w okresie noworodkowym: zasady opieki z przypadkami klinicznymi i analizami”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: psycholog dziecięcy poznań[…]