Skip to content
1 rok ago

482 words

Książki takie jak Mount Misery mogą znacznie podważyć te wysiłki. Po wydaniu powieści Przeleciał nad kukułczym gniazdem (Ken Kesey, New York: Viking Press, 1962), psychiatrzy byli w stanie przekonać pacjentów z poważną depresją do zgody na poddanie się terapii elektrowstrząsowej. To często ratujące życie leczenie było odrzucane przez wielu, a ustawodawstwo wprowadzono nawet w co najmniej jednym państwie, aby całkowicie zakazać leczenia. Mount Misery zarządza hiperbolą, aby zniszczyć wszelkie formy leczenia psychiatrycznego, z wyjątkiem połączenia . Książka podąża za lekarzem Royem Baschem, który obraca się w różnych budynkach Mount Misery. Każdy budynek reprezentuje inne leczenie psychiatryczne, które Basch ma opanować. Ten model blokowo-rotacyjny sam w sobie jest przestarzałym modelem szkolenia. Większość dobrych programów stosuje bardziej zintegrowane podejście podłużne, które kładzie nacisk na ciągłość opieki. Trening Bascha jest jeszcze bardziej zniekształcony, ponieważ leczenie ustala lekarz prowadzący, którego siła osobowości i sztywne przylgnięcie do jednego rodzaju leczenia, bez względu na diagnozę pacjenta, determinuje terapię. Siła osobowości, a nie naukowe dowody, niesie dzień. Shem przedstawia nawet psychoterapię pacjentów ambulatoryjnych Bascha jako ewoluujących od sztywnych bzdur do bardziej dyskusji między koleżankami niż relacji lekarz-pacjent. Naruszenie granic jest nieokreślone. Nawet pacjenci nie unikali dowcipu Sema: pisze on o . . . pomijanie maniaków, stada deptających w trudnej sytuacji, paranoidy rzucające się i wpatrujące, drzewo w drzewo. . . .
Sama książka wydaje się być przedstawiana w dwóch częściach. Pierwsza część jest przezabawna, a Shem maluje skuteczne zdjęcia Hitlera – jak Heiler, niemy psychoanalityk (AK), policja farmakologiczna (Cabot i Winthrop) i mądry operator rozdzielnicy (Viv), zestaw dziwacznych szaleni pacjenci (pani jedząca metalowe przedmioty), drapieżni administratorzy (Lloyal von Nott i Nash Michaels) oraz bardzo zdezorientowani i zaniepokojeni mieszkańcy psychiatrii – zbiór postaci godnych Nathaniela Westa. Shem jednak szybko zwraca się ku opisowi tego, co można uznać za rzeźnię. Humor zamienia się w przemoc i przerażenie. Operacja mózgu wykonywana jest na żywych psach przez stażystów trzymających skalpel w jednej ręce i książkę anatomii w drugiej; samobójstwo, morderstwa i naturalna śmierć; i seksualne bacchanale są tematem dla pracowników, wykładowców i praktykantów. Psychiatrzy są przedstawiani jako bezduszni freudyci, zarabiający pieniądze, szaleni o seksie analitycy i maniakalni psychofarmakolodzy, którzy sprawią, że nazistowscy lekarze będą dumni. Pracownicy społeczni są przedstawiani jako nieskuteczni, a terapeuci behawioralni jako wytrącający; nawet leczenie dzieci lekami z powodu ciężkiego zaburzenia koncentracji jest niszczone.
A zatem mity dotyczące psychiatrii są kontynuowane, stygmatyzacja pacjentów psychiatrycznych staje się kolejnym bodźcem, a łączność zastępuje zdrowy rozsądek. Dziękuję, dr Samuel Shem.
Peter M. Silberfarb, MD
Dartmouth Medical School, Hanover, NH 03756

[patrz też: belimumab, diltiazem, flexagen ]
[więcej w: zespół pradera williego, zespol retta, zespół tietza ]

0 thoughts on “Mount Misery ad”